(CPU) سی پی یو چیست ؟‌ انواع CPU را بشناسید !

سی پی یو چیست

اگر شما در حال یادگیری در مورد دنیای کامپیوتر ها و موبایل ها و قطعات الکترونیک هستید باید قطعات کامپیوتر مانند سی پی یو را بشناسید و بدانید سی پی یو چیست که در نامگذاری مورد استفاده برای پرسیدن اجزای کاملاً متفاوت گیج کننده خواهد بود.

یکی از اصطلاحات عنصری که با آن روبرو شده اید ، “CPU” است که برای واحد مرکزی فرآیند اولیه است.

CPU به زبان ساده !

برای شروع سی پی یو را به عنوان مغز متفکر کامپیوتر یا موبایل یا هر وسیله‌ای که در آن سی پی یو به کار رفته بشناسید ! یعنی تمام پردازش های کامپیوتر و موبایل و لپ تاپ و … توسط CPU انجام می‌شود.

CPU ها در اکثر دستگاه هایی که شما دارید ، چه یک ساعت هوشمند ، چه یک کامپیوتر یا یک ترموستات ، قرار دارند. آنها مسئول پردازش و اجرای دستورات هستند و به دلیل مغز دستگاه های شما عمل می کنند. در اینجا ما قصد داریم توجیه کنیم که CPU ها با قسمت های مختلف دستگاه شما چگونه عمل می کنند و چه چیزی آنها را در فرآیند محاسبه ضروری می کند.

پس در ادامه با ما همراه باشید تا بدانید سی پی یو چیست که برای خرید ps5 هم حتی باید به اینکه سی پی یو چیست توجه کنید تا قدرت پردازش کنسول بازی خود را بدانید.

چگونه CPU ایجاد می‌شود ؟


CPU عنصر اصلی است که کامپیوتر را تعریف می کند ، و در حالی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، CPU تنها بر روی سخت افزارهای مختلف کار می کند. ریزتراشه در حین یک سوکت بسیار ویژه که بر روی مدار اصلی کامپیوتر (مادربرد یا مادربرد اصلی) درون دستگاه قرار می گیرد ، قرار می گیرد.

انواع سی پی یو چیست

در هر کجا که اطلاعات به طور مختصر ذخیره می شود ، حافظه را از بین می برد. علاوه بر این ، کارت گرافیک یا تراشه گرافیکی را جدا می کند ، که ویدیو و گرافیک سه بعدی را که روی صفحه نمایش داده می شود ، ارائه می دهد.

CPU ها با قرار دادن میلیاردها ترانزیستور میکروسکوپی روی یک تراشه لپ تاپ مهندسی می شوند. آن ترانزیستورها آن را قادر می سازند تا محاسبات لازم را برای اجرای برنامه هایی که در حافظه سیستم شما نگهداری می شوند ، انجام دهد که بهتر است بدانید سی پی یو چیست.

آنها دروازه های دقیقه ای هستند که فعال یا خاموش می شوند ، بنابراین صفرها یا صفرهایی را که به همه کارهایی که با دستگاه انجام می دهید ترجمه می شود ، اعم از مشاهده فیلم یا نوشتن ایمیل.

یکی از مهمترین پیشرفتهای رایج فناوری واحد پردازش مرکزی ، ایجاد ترانزیستورهای کوچکتر و کوچکتر است. این امر در طول چند دهه به سرعت توسعه CPU منجر شد ، که معمولاً به عنوان قانون مور گفته می شود.

در این مقاله بهترین مانیتور گیمینگ را به شما معرفی می‌کنیم.

در زمینه دستگاه های اخیر ، یک رایانه رومیزی یا شخصی شامل یک {cpu | واحد پردازش مرکزی | CPU | C.P.U. | پردازنده مرکزی | پردازنده | اصلی | تجهیزات الکترونیکی | سخت افزار | سخت افزار کامپیوتر} است که چندین عملکرد پردازشی را برای سیستم انجام می دهد.

دستگاه های تلفن همراه و چند تبلت به جای آن از System on Chip (SoC) استفاده می کنند که یک تراشه است که CPU را روی اجزای مختلف بسته بندی می کند. اینتل و AMD هر کدام CPU هایی با تراشه های گرافیکی و حافظه را نیز روی خود نگه می دارند ، که نشان می دهد آنها به سادگی عملکردهای معمول CPU را انجام می دهند.

CPU دقیقا چه کاری انجام می‌دهد ؟

برای شناخت بهتر سخت افزار کامپیوتر برای ارتقا و گیمینگ باید بدانید سی پی یو چیست حتی بهتر می‌شود که انواع و کارکرد آن را هم بدانید پس ادامه مقاله را از دست ندهید.

در هسته اصلی خود ، یک CPU از یک برنامه یا برنامه راهنمایی می گیرد و محاسبه ای را انجام می دهد. این فرآیند به 3 مرحله اصلی تقسیم می شود: واکشی ، رمزگشایی و اجرا. یک CPU دستورالعمل را از RAM می گیرد ، آنچه را که دستورالعمل در واقع است رمزگشایی می کند ، بنابراین عناصر مربوط به قربانی شدن دستورالعمل CPU را اجرا می کند.

دستورالعمل مرده یا محاسبه می تواند شامل حساب اولیه ، اعداد موشکافی ، هنرهای نمایشی یک تابع یا حرکت اعداد در حافظه باشد. از آنجا که همه چیز در یک ماشین محاسبه فوق العاده با اعداد کشیده می شود ، می توانید در مورد CPU به عنوان یک ماشین حساب فکر کنید که به طور غیرقابل باور سریع کار می کند. کار بعدی ممکن است ویندوز را نشان دهد ، یک ویدئوی YouTube نشان دهد ، یا علاقه مندی پرستاری را در یک صفحه گسترده بسیار محاسبه کند برای اینکه بدانید سی پی یو چیست.

cpu چیست

در سیستم های مرسوم ، واحد پردازش مرکزی درست مانند گیرنده موجود در سیرک با تغذیه اطلاعات به سخت افزارهای تخصصی عمل می کند زیرا مورد نیاز است. به عنوان مثال ، CPU باید به کارت گرافیک بگوید که انفجار را در نتیجه شلیک به یک درام سوخت نشان دهید یا به درایو حالت جامد بگوید که یک سند محل کار را برای دسترسی سریعتر به RAM سیستم منتقل کند.

در این مطلب سایت wikipedia.org در مورد سی پی یو چیست توضیح می‌دهد !

هسته ها ، ساعت ها و قیمت ها
در اصل ، CPU ها دارای یک هسته پردازشی بودند. واحد پردازش مرکزی مدرن امروزی متشکل از چندین هسته است که به آن اجازه می دهد چندین جهت را همزمان انجام دهد و به طور م manyثر بسیاری از CPU ها را روی یک تراشه متراکم کند. امروزه اکثر CPU هایی که بیش از حد مشترک هستند دارای 2 یا 4 هسته هستند. شش هسته اصلی تصور می شود ، در حالی که تراشه های گران تر از هشت تا شصت و چهار هسته عظیم متفاوت است.

چندین پردازنده علاوه بر این از فناوری موسوم به Multithreading استفاده می کنند. یک هسته واحد فیزیکی CPU را تصور کنید که ممکن است همزمان دو خط (رشته) را اجرا کند ، در نتیجه به عنوان دو هسته “منطقی” در انتهای سیستم نرم افزاری نشان داده می شود. این هسته های مجازی به اندازه هسته های فیزیکی قدرتمند نیستند زیرا منابع مشابهی دارند ، اما به طور کلی ، پس از اجرای نرم افزار سازگار ، عملکرد چند وظیفه ای واحد پردازش مرکزی را بهبود می بخشد.

ارتقا سی پی یو بر افزایش سرعت ویندوز ۱۰ تاثیر گذار است.

هنگامی که به CPU ها خیره می شوید ، سرعت ساعت به طور آشکار منتشر می شود. این غالباً رقم “گیگاهرتز” (گیگاهرتز) است که به طور مotesثر نشان می دهد که CPU در هر ثانیه چه تعداد جهت را می تواند اداره کند ، اما این کل تصویر مربوط به عملکرد نیست. هنگامی که CPU های یک خانواده یا نسل یک محصول بررسی می شوند ، سرعت ساعت تا حد زیادی مطرح می شود. یکبار دیگر همه چیز یکسان است ، سرعت سریعتر ساعت نشان می دهد که پردازنده سریعتر است. با این حال ، یک پردازنده 3 گیگاهرتزی از سال 2010 کار کمتری را نسبت به یک پردازنده 2 گیگاهرتزی از سال 2020 ارائه می دهد.

بنابراین ، چه مقدار باید CPU تهیه کنید؟ ما راهنماهای بسیاری داریم که به شما اجازه می دهد پیشنهاداتی را در مورد تنها CPU هایی که خریداری می کنید به شما ارائه دهیم. با این حال ، برای کلیات کلی ، مگر اینکه شما یک بازیگر هاردکور یا کسی باشید که مشتاق ویرایش ویدئوها است ، نیازی به پرداخت 250 دلار ندارید. با اجتناب از جدیدترین سخت افزار و در عوض نشان دادن به نسل اخیر CPU ، می توانید ارزش را پایین نگه دارید.

برای پردازنده های اینتل ، به معنی تراشه های نسل 8 ، 9 یا 10. شما نسل آنها را با نام کالا تأیید می کنید. به عنوان مثال ، Core i7-6820HK یک تراشه نسل 6 قدیمی تر است ، در حالی که Core i5-10210U ممکن است یک تراشه مودر نسل 10 باشد.

AMD مشابه CPU های Ryzen خود خواهد بود: Ryzen 5 2500X ممکن است یک تراشه نسل 2 باشد که از طراحی اصلی “Zen+” اصلی آن پشتیبانی می کند ، در حالی که Ryzen nine 3950X ممکن است یک CPU نسل 3 باشد. Ryzen 4000 به عنوان یک خط تراشه رایانه ای قابل حمل و در نوع APU با دسترسی بسیار محدود بر روی دسکتاپ از طریق سازندگان سیستم ، تخلیه شد. با توجه به این موضوع ، اینکه آیا Ryzen 5000 نسل چهارم یا پنجم CPU AMD Ryzen است یا خیر ، بحث برانگیز است ، اما جدیدترین و آخرین است ، AMD لپ تاپ ، APU و پلتفرم های رومیزی خود را در زیر بنر Ryzen 5000 یکپارچه کرده است.

چرا سی پی یو مهم است ؟


این روزها ، CPU شما برای عملکرد کلی سیستم اهمیت چندانی ندارد ، زیرا هنوز نقش مهمی در پاسخگویی و سرعت رایانه شما ایفا می کند. گیمرها معمولاً می توانند از سرعت بیشتری در ساعت لذت ببرند ، در حالی که هزاران کار عالی مانند CAD و نوشتن فیلم باعث بهبود تعداد هسته های CPU بسیار بهتر می شود.

شما باید به خاطر داشته باشید که CPU شما جزء یک سیستم است ، بنابراین می خواهید مطمئن شوید که RAM کافی و ذخیره سریع سریع دارید که می تواند اطلاعات را به CPU شما منتقل کند. شاید مهمترین علامت سوال روی کارت گرافیک شما متوقف شود ، زیرا گاهی اوقات به تعادل داخل رایانه خود ، از نظر عملکرد و هزینه ، نیاز دارید.

در حال حاضر که شما به سادگی نقش CPU را درک می کنید ، در موقعیت بسیار بالاتری قرار دارید تا جایگزین آگاهانه ای در مورد سخت افزار محاسباتی خود ایجاد کنید. از این راهنما برای جستجوی تنهای تراشه های AMD و Intel استفاده کنید.

انواع سی پی یو چیست ؟

در انواع CPU ، CPU به عنوان یک واحد پردازش مرکزی بزرگتر می شود که بیشترین و متد | واحد پردازش مرکزی | CPU | C.P.U. | پردازنده | پردازنده اصلی | تجهیزات الکترونیکی | سخت افزار | سخت افزار کامپیوتر} در تجهیزات الکترونیکی واقع در سیستم است.

این دستورات را در هر برنامه کامپیوتر اجرا می کند. این برنامه منطق حسابی اولیه ، عملیات ورودی و خروجی ، مدارهای مدیریتی را که از برنامه تغذیه شده در کامپیوتر پیروی می کند ، انجام می دهد. اصطلاح CPU به عنوان یک پردازنده فرض می شود که شامل واحد کنترل و واحد پردازش است که اجزای اصلی رایانه را از دستگاه های خارجی مانند مدارهای ورودی و خروجی و حافظه اصلی متمایز می کند.

در این مقاله به معرفی بهترین صندلی گیمینگ می‌پردازیم.

CPU فعلی در حال حاضر در ریزپردازنده های کاملاً قابل دستیابی که شامل واحد نیمه هادی فلز دی اکسید-درون مدارهای مجتمع است ، قابل دستیابی است. تراشه مجتمع شامل تجهیزات همراه با رابط های جانبی ، تراشه های حافظه ، میکروکنترلرها و سیستم های مختلف روی تراشه است. تعداد کمی از سیستم ها از پردازنده چند هسته ای استفاده می کنند که در یک سوکت فوق العاده واحد به عنوان هسته CPU نامیده می شود.


CPU ممکن است جزء مهمی باشد که کلیه محاسبات و دستوراتی را که به سایر قسمتهای رایانه و لوازم جانبی آن منتقل می شوند مدیریت می کند. سرعت سریع CPU از فرمان برنامه کاربردی اطاعت می کند. هنگامی که به CPU متصل می شوید قطعات وابسته و قدرتمند هستند. بنابراین لازم است که روی گزینه مناسب تصمیم گیری کرده و متناسب با آن برنامه ریزی کنید. AMD و اینتل سازندگان اصلی تجهیزات هستند. در گذشته ، پردازنده ها نمی توانند پردازنده مناسب و قدرتمندی را بدست آورند.

سی پی یو اینتل و سی پی وی amd

Intel 486 سریعتر از 386 است ، اما هنگام معرفی پردازنده Pentium ، همه پردازنده ها مانند Duron ، Celeron ، Pentium و Athlon نامگذاری می شوند. انواع مختلفی از پردازنده ها دارای طراحی کاملاً متفاوتی هستند مانند شصت و چهار بیت و سی و دو بیت با بیشترین سرعت و ظرفیت همه کاره. مهمترین انواع پردازنده ها به صورت تک هسته ای ، دو هسته ای ، چهار هسته ای ، هشت هسته ای ، هشت هسته ای و هسته ای دکا طبقه بندی می شوند که در زیر توضیح داده شده است.

انواع پردازنده CPU

 1. واحد تک هسته ای {واحد پردازش | CPU | C.P.U. | پردازنده مرکزی | پردازنده | پردازنده اصلی | تجهیزات الکترونیکی | سخت افزار | سخت افزار کامپیوتر}
  این قدیمی ترین نوع CPU است که قابل دستیابی است و در اکثر رایانه های خصوصی و رسمی استفاده می شود. CPU تک هسته ای فقط یک فرمان را در یک زمان اجرا می کند و در چند وظیفه مقرون به صرفه نیست. این نشان می دهد که اگر یک برنامه کاربردی اجرا شود ، افت قابل توجهی در عملکرد وجود دارد. اگر یک عملیات شروع شود ، فرایند دوم باید منتظر بماند تا عملیات اولیه به پایان برسد. اما اگر با چندین عملیات تغذیه شود ، عملکرد رایانه به شدت کاهش می یابد. عملکرد یک CPU تک هسته ای با اندازه گیری قدرت آن به سرعت کلاک آن بستگی دارد.
 2. واحد پردازش مرکزی دو هسته ای
  این یک CPU است که شامل 2 هسته محکم است و عملکردهایی مانند CPU دوقلو دارد که مانند یک عمل می کند. برخلاف CPU با یک هسته ، پردازنده باید در فواصل زمانی متناوب مجموعه ای از جریانهای اطلاعاتی را به جلو و عقب تغییر دهد و در صورت اجرای یا تعداد زیادی نخ ، CPU دو هسته ای چند وظیفه ای را به طور موثری مدیریت می کند. برای استفاده م effectivelyثر از CPU دو هسته ای ، برنامه ها و سیستم نرم افزاری در حال اجرا باید دارای یک کد جدید باشند که به عنوان فناوری چند رشته ای همزمان شناخته می شود که در آن تعبیه شده است. CPU دو هسته ای سریعتر از یک هسته است اما به عنوان واحد پردازش مرکزی چهار هسته ای محکم نیست
 3. CPU چهار هسته ای
  CPU چهار هسته ای می تواند یک مدل تصفیه شده از چندین گزینه و سبک CPU با چهار هسته در یک CPU باشد. تقریباً مانند CPU دو هسته ای ، که کار را بین هسته ها تقسیم می کند ، و مجوزهای چهار هسته ای برای چند وظیفه ای م effectiveثر. این به معنای هیچ عملی نیست که چهار برابر سریعتر از دیگران باشد. مگر اینکه برنامه ها و برنامه هایی که با کد SMT از بین رفته اند بتوانند سرعت را افزایش دهند و غیرقابل توجه شوند. انواع مختلفی از CPU در افرادی استفاده می شود که مجبور هستند چندین برنامه کاملاً متفاوت را در یک زمان معادل گیمرها اجرا کنند ، سری فرمانده عالی که در CPU چند هسته ای بهینه شده است.
 1. پردازنده های Hexa Core
  این یکی دیگر از پردازنده های چند هسته ای است که با شش هسته ارائه می شود و ممکن است وظیفه ای را که سریعتر از پردازنده های چهار هسته ای و دو هسته ای عمل می کند ، انجام دهد. برای کاربران رایانه شخصی ، پردازنده های Hexacore آسان است و در حال حاضر اینتل با هسته اصلی i7 در سال 2010 با پردازنده اصلی Hexa راه اندازی شده است. اما در اینجا کاربران تلفن های هوشمند تنها از پردازنده های چهار هسته ای و دو هسته ای استفاده می کنند. امروزه تلفن های هوشمند با پردازنده های شش هسته ای در دسترس هستند.
 2. پردازنده های هشت هسته ای
  دو هسته ای با 2 هسته ساخته شده است ، چهار هسته چهار هسته ای است ، Hexa با شش هسته در هر کجا که پردازنده های هشت گانه با هشت هسته مستقل توسعه یافته اند تا بتوانند یک کار خوب را کارآمد انجام دهند و حتی سریعتر از پردازنده های چهار هسته ای عمل کنند. پردازنده های هشت هسته ای پرطرفدار شامل مجموعه ای دوگانه از پردازنده های چهار هسته ای است که فعالیت های کاملاً متفاوت را بین انواع مختلف تقسیم می کند. چندین بار ، حداقل مجموعه های هسته ای قدرت محور برای ارائه کارهای پیشرفته استفاده می شود. در صورت وجود هرگونه شرایط اضطراری یا نیاز ، چهار مجموعه سریع از راه می افتند. به طور دقیق ، هشت هسته ای با هسته دو کد مشخص شده است و در نتیجه آن را تنظیم می کند تا عملکرد موثر را کنار بگذارد.
 3. پردازنده هسته ای
  پردازنده با دو هسته شامل 2 هسته است ، چهار هسته با چهار هسته در دسترس است ، شش هسته در پردازنده های شش هسته ای موجود است. Deca-core با 10 سیستم مستقل ارائه می شود که برای اجرای و مدیریت وظیفه ای که در حال پیشرفت است نسبت به پردازنده های جایگزین که تا به حال توسعه یافته اند ، به کار گرفته شده است. داشتن رایانه شخصی یا هر دستگاهی که با پردازنده بدون هسته ساخته شده باشد بهترین گزینه است. سریعتر از سایر پردازنده ها و در انجام چند کار بسیار موفق است. پردازنده های هسته مرکزی با ویژگی های پیشرفته آن رواج یافته اند. اکثر تلفن های هوشمند در حال حاضر با پردازنده های اصلی Deca با قیمت پایین در دسترس هستند و قدیمی نمی شوند. مطمئناً اکثر ابزارهای موجود در بازار با پردازنده های جدید به روز می شوند تا عملکردهای مفید اضافی را برای مردم کنار بگذارند.

پردازنده های فکری CPU
پردازنده های میان رده به عنوان پردازنده های اصلی شناخته می شوند که نسبتاً بزرگتر هستند و کارهای برتر مانند ویرایش ویدئو ، بازی سه بعدی و برنامه های جایگزین آشنا با سیستم چند رسانه ای را مدیریت می کنند. این همان پردازنده های مقرون به صرفه است که مجبور می شوند وظیفه اصلی را با روشی بسیار مقرون به صرفه انجام دهند. چنین CPU هایی اغلب به سادگی قادر به کنترل برنامه های محل کار ، ویرایش ikon ، مرور اینترنت و سایر کارهای اساسی هستند.

منابع این مطلب : www.digitaltrends.com www.educba.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *